Petrolejový tlakový vařič MEVA BAT mosaz Československo

Kód: 5441464857413
Novinka
1 hodnocení
Značka: MEVA
1 450 Kč 1 198,35 Kč bez DPH
Skladem
Můžeme doručit do:
17.9.2021

Československý cestovní skládací vařič na petrolej vyrobený z mosazi v původním přepravním dřevěném boxu.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Petrolejový tlakový vařič MEVA BAT mosaz Československo

  • jednohořákový tlakový vařič na petrolej (zvaný také kerosin / kerosen) 
  • součástí skládací vařič včetně dvou typů hořáku (hlučný a nehlučný)
  • servisní příslušenství (náhradní těsnění,klíč,hořák)
  • papírový manuál nemusí být součástí (ilustrační foto)
  • funkčnost nezjištěna (určeno pro sběratelské a dekorativní účely)
  • nepoužité dlouhodobě skladované uloženky (mosaz může být matně zašlá-možné rozleštit)

Výrobce: MEVA

Hmotnost balení: cca 2,4kg

Rozměr balení: cca 22 x 26,5 x 12,5 cm

Rozměr vařiče ve složeném stavu:

  • výšká 23 cm
  • průměr 21 cm

Vyrobeno v Československu

Návod k obsluze PETROLEJOVÝCH TLAKOVÝCH VARIČŮ značky Meva

V našem národním podniku vyrábíme několik druhů petrolejových tlakových vařičů (zkratka PTV), které lze v zásadě rozdělit na pevné, určené pro domácnost a na skládací, určené pro turistiku. Oběma vařičům lze montovat hořák hlučný nebo nehlučný. Po sestavení skládacího vařiče je obsluha všech druhů stejná. Při sestavování vařiče věnujeme pozornost hlavně těsněnce v zajišťovací matici a řádnému dotažení hořáku.

Palivo:

Ve vařiči smí být spalován jen čistý, s ničím nesmíšený petrolej. Pro jistější funkci vařiče doporučujeme petrolej filtrovat přes jemné sítko nebo hadřík. Používání jiného paliva je zakázáno a zdraví nebezpečné.

Příprava a zapálení:

Odšroubujeme křídlový uzávěr a nádržku naplníme asi do tří čtvrtin čistým petrolejem. Po kontrole gumové těsněnky našroubujeme opět křídlový uzávěr, řádně utáhneme a přesvědčíme se, zda je povolený odvzdušňovací ventilek. Propichovací jehlou pročistíme trysku, přesvědčíme se, že v blízkosti nejsou žádné hořlavé látky a na misku nalijeme líh, který zapálíme. Hořák musí být řádně předehřátý. Proto při předehřívání chráníme vařič před větrem a průvanem. Při dohořívání lihu uzavřeme odvzdušňovací ventilek a asi 10 ráznými tahy pumpičkou napumpujeme do nádržky vzduch. Od dohořívajícího lihu jsou zapáleny petrolejové páry, unikající tryskou. Nestane-li se tak,je nutno páry okamžitě zapálit připravenou zápalkou. Nehlučný hořák je opatřen zapalovačem. U tohoto hořáku počkáme až všechen líh v misce vyhoří a pak teprve uzavřeme odvzdušňovací ventilek a pumpujeme. Petrolejové páry se vznítí od plamínku zapalovače, který hoří ještě asi 1 minutu po tom, když již líh na misce vyhořel. Právě popsaný postup je nutno dodržet proto, aby se vznítily petrolejové páry,unikající otvory po obvodě děrovaného kloboučku. Zapálení par uvnitř kloboučku má za následek jeho propálení. Správná funkce vařiče se projeví modravým, nesvítivým plamenem. Bílý, čadivý plamen je známkou nesprávného spalování a příčinu hledáme v zanešené trysce nebo v nedostatečném předehřátí hořáku. Při opakovaném předehřívání necháme vařič zchladnout, neboť nalévání lihu na rozpálenou misku je krajně nebezpečné.

Regulace plamene a zhašení:

Výkon vařiče je odvislý od tlaku v nádržce. Chceme-li výkon zvýšit připumpujeme několika tahy pumpičky vzduch. Naopak, odpuštěním vzduchu z nádržky (odvzdušňovacím ventilem) tlak klesne a výkon vařiče se sníží. Vzdalují-li se u nehlučného vařiče plaménky od hran otvorů kloboučku, je vařič přepumpován a je nutné tlak snížit. Chceme-li vařič zhasnout, povolíme odvzdušňovací ventilek, vypustíme vzduch z nádržky a vařič zhasne. Odvzdušňovací ventilek necháme povolený vždy, je-li vařič složen a připraven k přepravě.

 

Doplňkové parametry

Kategorie: Vařiče, Hořáky
Záruka: 2 roky

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole: