Náramkový magnetický kompas KNM na ruku SSSR (Rusko,Polsko) vintage originál

Kód: 48451214
Novinka
Neohodnoceno
450 Kč 371,90 Kč bez DPH
Skladem
Můžeme doručit do:
28.6.2021

Originální náramkový magnetický kompas KNM na ruku vyráběný v 70.-80.letech v bývalém Sovětském svazu.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Náramkový magnetický kompas KNM na ruku SSSR (Rusko,Polsko) vintage originál

Náramkový magnetický kompas KNM (v azbuce KHN “Компас наручный морской КНМ“) vyráběný v letech 1970 – 1980 v bývalém Sovětském svazu. Kompas je určen k orientaci pod vodou i ve tmě a k orientaci v terénu podle azimutu s použitím hledí umístěného na horním víku.

Skládá se ze tří hlavních částí: rotujícího těla, růžice a pevné základny. Tělo kompasu je ve tvaru komolého kuželu z průhledného tvrdého plastu. Spodní část kuželu je připojena k základně. Stupnice kompasu je vyryta na bočním povrchu těla. Je dělena po 10 ° mezi značkami a 30 ° mezi číslicemi. Na horním víku pouzdra je nainstalováno hledí, které představuje mušku a průhledítko ve tvaru dvou kuželů a dále jsou tam vyryty dvě paralelní šipky rovnoběžné s osou 0-180 °.

Dutina je tvořená pouzdrem a k němu připevněným víkem. Pouzdro je naplněno 50% vodním roztokem ethylenglykolu. V středě dolní části pouzdra je zafixovaný sloupek s čepem. Na něm spočívá otočná růžice kompasu. Růžice má dva magnety umístěné paralelně vedle sebe a je vyrobena ze stejného plastu jako tělo. Na krytu plováku růžice je šipka, která ukazuje směr magnetického poledníku. Stupnice, šipky a hledí na horním víku pouzdra a šipka na růžici jsou pokryty fluorescenční barvou, která umožňuje používat kompas ve tmě.

Pro nastavení kompasu do vodorovné polohy je v centru víka pouzdra vyrytý kroužek, který slouží jako ukazatel roviny. Druhým prvkem je hladina vzduchové bubliny v kapalině vyplňující kompas. Mezi pevnou základnou a dnem pouzdra kompasu je třecí zařízení konfigurováno diskovou pružinou, která zabraňuje náhodné rotaci otočné části pouzdra. Základnou kompasu je hliníkový kroužek, který obklopuje jeho tělo. Na něm je ukazatel a dvě očka k upevnění řemínku. Tělo kompasu se snadno otáčí v základně, takže jakákoliv značka může být zarovnaná s ukazatelem. Štěrbinou ukazatele se provádí odečet na stupnici kompasu. Takové nastavení je užitečné, neboť si potápěč nemusí pamatovat nastavený směr pohybu pod vodou.

  • kompas používali potápěči sovětského a polského námořnictva, polských speciálních sil, vojska Specnas
  • použité zboží (funkčnost nezjištěna,pro sběratelské účely)

Technické parametry:

Určen do max. hloubky 20 m  
Provozní rozsah teplot: - 30 o C až + 35 o C
Průměr základny: 69 mm
Výška samotného pozdra s víkem  31 mm
Výška se základnou: 33 mm
Hmotnost s řemínkem: 175 g

Doplňkové parametry

Kategorie: Kompasy, Buzoly
Záruka: 2 roky

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole: