Evakuační zavazadlo – co by mělo obsahovat

Evakuační batoh je možná věc, na kterou denně nemyslíte, ale v okamžiku rychlého nuceného opuštění domove je k nezaplacení. Ať už z důvodu nějaké přírodní síly, při úniku plynu nebo jiné přírodní či člověkem způsobené příčiny, evakuační zavazadlo zcela jistě využijete.

Batoh pro přežití

Naštěstí nežijeme v zemi, kde bychom například utíkali z ozbrojených konfliktů. Zemětřesení tu také moc často nevídáme, a když ano, obejde se to maximálně tak rozbitou skleničkou a prasklou zdí domu. Možná tedy máte pocit, že takové zavazadlo je v našich podmínkách asi zbytečné. Když se ale podíváte ve zprávách v televizi na lidi, kteří bosí a jen v tílku museli opustit domovy při náhlé záplavě, vichřicích nebo když jim do domu naboural kamion, pochopíte, jak by za takový evakuační batoh byli vděční.

Ano, hovoříme o batohu, který je nejpraktičtějším zavazadlem pro přežití mimo domov. Měl by být natolik velký, aby se do něj vešlo vše, co budete potřebovat k přežití asi na 3 dny bez cizí pomoci. Ať je dostatečně pohodlný na delší nošení, ale neměl by na sebe moc poutat pozornost – v případě nějakého obecného ohrožení by to byl lákavý cíl pro ty, kteří se tak dobře nepřipravili. Zvolte tedy nějaký střízlivý batoh z odolného materiálu s větším objemem, jako je třeba Batoh modulární US Molle II Desert.

Batoh pro přežití

Do batohu pak podle priorit sbalte věci, které vám možná zachrání život. Postupujte od nejdůležitějších a nezbytných.

Voda

Voda je naprostý základ. Za běžných okolností bychom měli vypít 2 až 2,5 litru vody denně. To by na 3 dny dělalo 6 – 7,5 litru, což je přeci jen trochu moc na celodenní nošení. Ale jeden litr na den mějte určitě. Ideálně ve 3 lahvích.

Jedna z lahví by měla být filtrační lahev Water-to-Go včetně filtru, který dokáže přefiltrovat až 130 litrů vody, a zbavit jí tak 99,9% všech bakterií, virů, choroboplodných zárodků, chloru, fluoru a těžkých kovů jako např. olovo. Díky filtru Water to Go můžete mít litr čisté pitné vody denně prakticky kdekoliv po dobu až 2 měsíců.

Filtrační lahev

Jídlo

Vydržet 3 dny bez jídla je celkem dobře možné a pokud je k tomu člověk donucen, zvládne to naprosto bez problémů. Pohodlné to ale není, a při vyšší tělesné zátěži se nějaké ty kalorie určitě hodí.

Mějte v batohu takzvané „potraviny k okamžité spotřebě“. Tedy ne pytel rýže, která by sice vystačila i na pár týdnů, ale musí se vařit. Ani pečivo není vhodné, jelikož rychle stárne a buď ztvrdne, či hůř – zplesniví.

Ideální jsou konzervovaná masa, polévky (ne sušené) či fazole jsou skvělou volbou. Pokud chcete mít zavazadlo co nejlehčí, poohlédněte se po dehydrovaných potravinách, které ale nebudou potřebovat k přípravě pro konzumaci vařit. Skvělou volbou jsou potravinové dávky MRE, které mívají poměrně dlouhou životnost, občas i vlastní způsob ohřívání a jsou kompaktní.

Bojová dávka potravin

Přibalte si i nějaké rychlé cukry ve formě čokolády nebo trochy sušeného ovoce. Umí rychle dodat potřebnou energii a udržet vás v pohybu.

Oblečení

V extrémních podmínkách si možná nebudete dělat starosti s tím, jestli jste čistě oblečeni. Smyslem oděvu a obuvi je pak udržet vás v teple a v suchu.

Pamatujte na pravidlo, že čím blíže k tělu ho nosíte, tím důležitější ten kus oblečení je. Podle toho jsou nejdůležitější dobré ponožky, kvalitní tričko (nejlépe funkční prádlo) a spodní prádlo. Následují kalhoty a košile či mikina.

Nikdo neví, v jakém ročním období bude evakuační batoh potřebovat, takže se hodí i čepice a rukavice, plus pevné boty pro chůzi v nerovném terénu. Nezapomeňte na něco do deště, ideálně nepromokavou bundu.

Seznam doporučeného oblečení:

 • Dvoje ponožky
 • Dvě trika
 • Dvoje spodní prádlo
 • Košile nebo mikina
 • Jedny náhradní kalhoty pro outdoor, takže žádné jeansy
 • Nepromokavá bunda
 • Turistické boty

Prádlo, ponožky a triko si měňte každý den, nebo jakmile se promočí či propotí. Musíte zůstat v suchu, to je zásadní pro vaše zdraví, a tedy i přežití.

Potřeby na oheň

I kdybyste si do batohu měli dát jen obyčejné zápalky nebo plynový zapalovač, je to pořád lepší než nic. Oheň nejen že vás zahřeje, usušíte na něm mokré věci a možná si i ohřejete něco k jídlu, ale plní i společenskou funkci a v obdobích obtíží vás tak nějak stále udržuje v civilizaci.

Lepší než obyčejné zápalky, jsou ty nepromokavé. Uvažujte ale tak, že zdroje dochází a nejvýhodnější je mít něco, co vám při používání nedojde. Například křesadlo. Ideálně pak jako součást nějakého balíčku pro přežití, ve kterém najdete třeba i kompas, svítilnu, píšťalku a multifunkční nůž.

KPZ pro přežití

Zdraví

I drobné zranění se ve venkovních podmínkách může změnit v zanícenou a hnisající ránu. Je nutné mít s sebou lékárničku se vším potřebným vybavení pro ošetření běžných poranění – obvazy, obinadlo, polštářky gázy, náplasti, dezinfekci a nůžky.

Nezapomeňte přibalit léky, které pravidelně užíváte. Pravidelně kontrolujte jejich expiraci a v případě potřeby je vyměňte. Malý tip – léky nenechávejte expirovat. Normálně je z evakuační lékárničky vyndejte ještě před expirací, nahraďte je čerstvou dávkou a ty vyndané normálně využijte.

Myslete i na běžné obtíže a přibalte do lékárničky nějaké léky proti bolesti a průjmu.

Nástroje pro přežití

Prvním nezastupitelným pomocníkem je kvalitní nůž. Měl by nabízet pevnou, hladkou čepel. V případě potřeby by měl zvládnout přípravu dříví na oheň, přípravu jídla včetně otevření konzervy nebo v extrémních situacích poskytnout přesvědčivou převahu v souboji s nepřítelem.

Opomíjenou, ale velice užitečnou drobností, je píšťalka. Poskytne případným záchranným jednotkám hlasitý signál, podle kterého vás mohou lokalizovat. Dokonce umí i vyděsit případné záškodníky, kteří pod rouškou tmy hledají možnost, jak někoho okrást a zvýšit si své šance na přežití.

Světlo

Je možné, že se budete muset pohybovat neznámým terénem v noci. Dobrá svítilna se určitě hodí. Nejlepší je čelovka, která dovoluje v rukách mít další předměty. Svítilna by měla mít delší výdrž, takže raději LED světla, a také slušnou svítivost. Ideálně voděodolná.

Čelovka

Doklady a komunikace

Své doklady byste měli mít zcela jistě vždy s sebou. Samozřejmě nemůžete mít jejich duplikáty v evakuačním batohu. Mějte ale připraven nějaký nepromokavý obal, do kterého důležité doklady později dáte. Měli byste mít kompletní sadu – občanský průkaz, řidičák, průkaz pojištěnce. Jste-li například diabetik, pak i svou průkazu.

Mít možnost komunikace je veliká výhoda. Pokud budou fungovat komunikační a telefonní sítě, můžete si zavolat o pomoc. Hodí s tedy nějaký telefon s dlouhou výdrží baterky. Takže nějaký starší tlačítkový telefon s předplacenou kartou. Abyste mohli telefonovat i po několika dnech, myslete na dobíjení. Existují vysokokapacitní powerbanky, ale raději sáhněte po solární nabíječce, která bude dodávat energii libovolnou dobu.

Pokud máte dost místa v batohu, unesete asi i malé obyčejné rádio na baterky. Budete tak mít přehled o tom, co se okolo vás děje a jaká je situace. Například se dostanete k pokynům, jak se dostat na bezpečná shromaždiště.

Ostatní

Tento oddíl již není povinný, ale jestliže v batohu najdete místo a chcete mít určitý nadstandard i v „bojových“ podmínkách, tady je pár návrhů na další součást vybavení evakuačního batohu:

 • Toaletní papír
 • Dámské hygienické vložky
 • Vlhčené ubrousky
 • Nějaký provaz či lano
 • Pevná lepící páska
 • Sekyrka nebo mačeta
 • Rybářský háček a vlasec
 • Dětem jednu oblíbenou hračku nebo knížku

Neexistuje univerzální skladba evakuačního batohu. Každý si zřejmě zabalí něco trochu jiného. Ovšem ve chvíli, kdy budeme muset narychlo svůj domov opustit, je cokoliv lepšího než nic.