Nášivka Občanská vlajka Moravy s orlicí Velcro A-32-SZ

Kód: 4203232
Novinka
Neohodnoceno
Značka: NAVYS
120 Kč 99,17 Kč bez DPH
Skladem
Můžeme doručit do:
2.6.2023

Nášivka občanské vlajky Moravy s orlicí. Tradiční provedení vlajky Moravy, žluto-červená bikolóra doplněná o moravský znak s orlicí. Horní pruh je žlutý, spodní je červený. Uprostřed je zemský znak.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Nášivka Občanská vlajka Moravy s orlicí Velcro A-32-SZ

Tradiční barvy Moravy žlutá a červená byly v minulosti interpretovány na základě znění listiny císaře Bedřicha III. ze 7. prosince 1462. Císař se tehdy odměnil moravským stavům za jejich udatnost a pomoc věčnou připomínkou. Na jejich žádost a po moudré poradě svých věrných (zároveň za účasti Jiřího z Poděbrad, krále českého a markraběte morav­ského), zlepšil ze své císařské autority, plnosti své moci a z vlastního rozkazu znak Moravského markrabství tak, že (bílo)stříbrno-červené šachování orlice změnil navěky na (žluto)zlato-červené: [Císařský diplom se nevztahoval na erb moravského markraběte, který podržel původní tinktury šachování.] „Takto uspořádaný erb řečené Markrabství morav­ské, jak dříve užívalo a jím se pyšnilo, ve všech konáních vůbec podobně má užívat a těšit se z něj v budoucích časech navždy.“ V listině pod pečetí císařského majestátu se rovněž uvádí, že se jedná o zvláštní milost a nedotknutelnou mo­ravskou zemskou svobodu, kterou nesmí žádný člověk porušit. Jinak by byl stižen přísným trestem Svaté říše a poplat­kem sta hřiven ryzího zlata. Moravané si proto nechávali potvrzovat toto vzácné privilegium při každém vzdávání holdu moravskému markraběti.

  • Patch Civic flag of Moravia with eagle Velcro A-32-SZ
  • zlato-červená bikolóra: zemská autonomie a svébytnost
  • kvalitní celovyšívaná nášivka na suchý zip
  • dvojitě obšité okraje / lemování
  • zadní strana se suchým zipem pro snadné uchycení
  • vysoká kvalita materiálu a detailní zpracování
  • dostupné ve verzi na přišití, nebo na suchý zip
  • vyrobeno v České republice
  • nové zboží

Rozměry: 82 x 55 mm / 8,2 x 5,5 cm (šířka x výška)

Hmotnost: cca 7g

Barva: žlutá (zlatá), červená, modrá

Výrobce: NAVYS®

Moravský znak

Moravský znak je tvořen modrým štítem, na němž je umístěna šachovaná orlice se zlatou zbrojí korunovaná zlatou heraldickou korunou. V případě moravského znaku se v historii používaly dvě barevné varianty šachování orlice. Původní, pocházející z poloviny 13. století, je stříbrno-červené a bylo poprvé užito za markraběte Přemysla III. (markrabí 1247-1278, od 1253 jako Přemysl Otakar II. i český král).

Na základě moravského erbovního listu císaře Svaté říše římské Fridricha III. ze 7. 12. 1462 jako vděčnost za moravskou vojenskou pomoc za panování moravského markraběte Jiřího z Kunštátu a Poděbrad bylo šachování moravské orlice na žádost moravského hejtmana Jindřicha z Lipé a moravských stavů změněno ze stříbrné na zlaté

Při zobrazení erbu Svaté říše římské s erby kvaternionů říše, kde se zobrazoval znak Moravského markrabství, se nadále užívala varianta stříbrno-červená. Rovněž ve středním a velkém habsburském znaku byla nadále užívána stříbrno-červená varianta moravské orlice. I dvorský dekret z 22. 8. 1836 vydaný v souvislosti s úpravou znaku nového panovníka Ferdinanda Dobrotivého uvádí šachování moravské orlice stříbrno-červené.

Moravský zemský sněm se roku 1848 usnesl na používání zlato-červeného šachování v návrhu nové zemské ústavy slovy: „Země moravská podrží svůj dosavadní erb zemsky, totiž: orlici zlatě a červeně v modrém poli kostkovanou, napravo hledící a korunovanou.“

Do roku 1915 panoval erbovní dualismus, kdy moravská orlice měla na říšském znaku stříbrno-červené šachování a zemské orgány užívaly zlatočervené šachování, z něhož se vyvinula i žlutočervená moravská vlajka

Po roce 1918 se přešlo na užívání původní stříbrno-červené moravské orlice v modrém poli, neboť vychází z tradičních slovanských barev – červené, bílé a modré. Stříbrno-červená varianta zůstala i ve velkém znaku Protektorátu Čechy a Morava,

Dnes je stříbrno-červená moravská orlice obsažena ve velkém znaku republiky a znaku kraje Olomouckého, Zlínského, Moravskoslezského, Pardubického a Vysočiny, Jihomoravského kraje, je čtvrcený a má v prvním poli moravskou orlici stříbrno-červenou a ve čtvrtém zlato-červenou.

Moravská vlajka

Heraldická moravská vlajka je modrá se šachovanou moravskou orlicí. U popisu vlajek se dle vexilologie (nauka o vlajkách) užívá označení bílá a žlutá barva, byť v heraldice u erbů jde o stříbrný a zlatý kov.

Moravskou vlajku ve variantě vzniklé v 19. století tvoří dva stejně široké pruhy, horní žlutý a dolní červený. Na rozdíl od znaků, které byly jako znamení právního statutu udělovány panovníkem nebo na základě jeho zmocnění jinou osobou, vlajky vznikaly původně bez právního aktu běžným užíváním,

Žlutočervené barvy moravské vlajky vychází ze šachování moravské orlice, která se od roku 1462 používala ve dvou variantách. Zatímco u znaku se dnes používá původní stříbrno-červená varianta, u vlajky se v 19. století ustálily barvy žlutá a červená, vycházející ze zlato-červeného šachování. Takto byly moravské barvy upraveny usnesením Moravského zemského sněmu roku 1848 a z nich se vyvinula moravská vlajka užívaná od 19. století.

Moravskou vlajku stále upravují předpisy vydané v 19. století a historicky vzniklé zvyklosti, protože až do 19. století byl pramenem práva u nás i obyčej. Platí zde recepce práva habsburské monarchie novým československým státem, který převzal platné právo na území Čech, Moravy a Slezska, ať již bylo vytvořeno ústředními orgány ve Vídni či orgány zemí. V roce 1920 byl přijat nový zákon o státních symbolech, který se však nedotkl zemských vlajek. Moravského znaku se dotkl tak, že změnil šachování orlice ze zlatého na stříbrné.

Po roce 1989 se znovu začalo uplatňovat užívání moravské vlajky, přičemž vedle žlutočervené varianty se objevuje i další, kdy se na moravskou vlajku klade zemský znak. Umístění znaku na vlajku je možné, ale popírá původní smysl vlajky jako symbolu odvozeného od znaku jeho zjednodušením na užití barev znaku..

Stalo se tradicí 5. července na svátek sv. Cyrila a Metoděje – hlavních patronů Moravy a patronů Evropy (od 1980 spolu se sv. Benediktem) – vyvěšovat moravskou vlajku. Lze ji vyvěsit i trvale. Vyvěšování moravské vlajky není právem upraveno. Záleží na vyvěšovateli, zda užije moravskou vlajku v její žlutočervené podobě nebo heraldickou vlajku modrou, na níž je bílo-červená šachová orlice.

Doplňkové parametry

Kategorie: Nášivky - Česká republika
Záruka: 2 roky

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole: